Obecní úřad Bratkovice
Dominikální Paseky 62
262 23 Bratkovice
Okres Příbram, Středočeský kraj
Seznamte se s informacemi o komunálních volbách, které proběhnou 23. a 24. září 2022.
Oficiální informace na webu ministerstva vnitra: https://www.mvcr.cz/volby/clanek/volby-do-zastupitelstev-obci-a-senatu-2022.aspx (na stránkách najdete všechny termíny a vzory dokumentů).
Volby do zastupitelstva obce
Termín letošních voleb do zastupitelstva obce je stanoven na 23. a 24. září 2022.
Ve volbách se v naší obci volí 7 členů zastupitelstva.
Funkční období je čtyřleté.
Kdo může kandidovat?
Kandidovat může občan České republiky, který:
Občan jiného členského státu EU, který
Kdo je oprávněn podat kandidátní listinu?
Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí mohou podat volební strany typu:
Volební strany, s výjimkou nezávislého kandidáta, podávají kandidátní listinu prostřednictvím svého zmocněnce.
Komu a kdy se podávají kandidátní listiny?
Kandidátní listiny se podávají nejpozději 66 dnů přede dnem voleb, tj. 19.7.2022 do 16.00 hodin registračnímu úřadu, kterým je pro naši obec městský úřad v Příbrami.
Podání kandidátní listiny úřad potvrdí zmocněnci a nezávislému kandidátovi.
Kandidátní listinu lze podat i prostřednictvím dálkových komunikačních prostředků.
Jaké jsou náležitosti kandidátní listiny?
Kandidátní listina obsahuje:
V obcích, kde se má volit 7 členů zastupitelstva obce, může volební strana na kandidátní listině uvést nejvýše 9 kandidátů.
Ke kandidátní listině musí být připojeno vlastnoručně podepsané prohlášení každého kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti, popřípadě tyto překážky pominou ke dni voleb, a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva obce.
Na prohlášení kandidát uvede místo svého trvalého, případně u občanů EU přechodného, pobytu a datum narození.
Ke kandidátní listině nezávislého kandidáta nebo sdružení nezávislých kandidátů se připojí petice podporující kandidaturu; v záhlaví každé petice a na každé její další straně musí být uveden název volební strany, název zastupitelstva obce, do kterého volební strana kandiduje, a rok konání voleb; vedle podpisu voliče musí být uvedeno jeho jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého, případně u občanů EU přechodného, pobytu, jinak tento hlas na podporu volební strany nelze započítat.
Sběr podpisů na podporu kandidatury nelze realizovat prostřednictvím elektronického nástroje
Počty podpisů na petici dle velikosti dané obce jsou stanoveny v příloze k zákonu 491/2001 Sb.
Vzdání se a odvolání kandidatury
Kandidát se může písemným prohlášením doručeným registračnímu úřadu do 48 hodin před zahájením voleb vzdát své kandidatury. Stejným způsobem může zmocněnec volební strany typu politická strana, politické hnutí nebo koalice jeho kandidaturu odvolat.
Prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury nelze vzít zpět.
Volby do zastupitelstev obcí se konají na území České republiky ve 2 dnech, kterými jsou pátek a sobota. První den voleb začíná hlasování ve 14.00 hodin a končí ve 22.00 hodin. Druhý den voleb začíná hlasování v 8.00 hodin a končí ve 14.00 hodin.
Kdo může volit?
Voličem je státní občan České republiky a státní občan členského státu Evropské unie:
Současně nesmí být u voliče ve dnech voleb známy překážky výkonu volebního práva, kterými jsou:
Kde probíhá hlasování?
Hlasování probíhá ve všech obcích na území ČR. Volič může hlasovat pouze v tom volebním okrsku, kde je přihlášen k trvalému pobytu a kde je tudíž zapsán ve stálém seznamu voličů nebo v případě občanů EU v jeho dodatku.
Adresu volební místnosti a další potřebné informace zveřejní starosta nejpozději 15 dnů přede dnem voleb způsobem v místě obvyklým
Hlasovací lístky
Hlasovací lístek obdrží všichni voliči na adresu svého trvalého pobytu nejpozději 3 dny přede dnem voleb.
Průběh hlasování
Volič musí ve volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství ČR občanským průkazem nebo cestovním pasem; jde-li o občana členského státu EU, průkazem o povolení k pobytu nebo potvrzením o přechodném pobytu.
Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství potřebným dokladem, nebude mu hlasování umožněno.
Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné.
Volič obdrží od okrskové volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem. Na požádání mu komise vydá i hlasovací lístek.
S úřední obálkou a hlasovacím lístkem se musí volič odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Jinak mu nebude hlasování umožněno. Volič vloží do úřední obálky hlasovací lístek, který mohl upravit následujícím způsobem:
Pokud volič označí křížkem volební stranu, neoznačuje již u této volební strany konkrétní kandidáty. K označení kandidátů u této volební strany se v takovém případě nepřihlíží.
Neplatný je hlasovací lístek, který není na předepsaném tiskopise.
Hlas voliče je neplatný, pokud volič:
Volič hlasuje tak, že úřední obálku s upraveným hlasovacím lístkem vloží před okrskovou volební komisí do volební schránky.
S voličem, který nemůže pro zdravotní vadu upravit hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky, a popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.
Hlasování do přenosné volební schránky
Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky. Okrsková volební komise však může vysílat své členy s přenosnou volební schránkou pouze v rámci svého volebního okrsku.