Obecní úřad Bratkovice
Dominikální Paseky 62
262 23 Bratkovice
Okres Příbram, Středočeský kraj
Informace o zdrojích v Dominikálních Pasekách
Na základě dotazů k hodnotám pH pitné vody ze zdrojů v Dominikálních Pasekách přinášíme souhrnnou informaci. S dalšími dotazy se prosím obracejte na obecní úřad.
Při provozování veřejného vodovodu se obec řídí provozním řádem zpracovaným v souladu s platnými právními předpisy. V souladu s nimi pravidelně kontrolujeme kvalitu vody na všech zdrojích. Odběry a rozbory provádí společnost 1.SčV a výsledky kontroluje Krajská hygienická stanice (KHS). Výsledky kontrol zveřejňujeme na webu obce: urad-2/dokumenty/?kateg=39.
Množství a kvalita vody vychází z charakteru zdrojů. Přestože se jedná o podzemní vodu, je ovlivněna povrchovou (srážkovou) vodou. Proto může po silných deštích docházet k zabarvení či zakalení vody a změnám jejích parametrů, například ke zvýšení obsahu přírodních organických látek. K těmto změnám dochází přirozeně i v průběhu roku. Také hodnota pH (kyselosti) na zdrojích přirozeně kolísá.
Srážkové vody v neznečištěných oblastech mají běžně hodnotu pH 5-6.* Hodnoty pH podzemních vod se obvykle pohybují mezi 5,0 a 7,5.* Hodnota je u přírodních vod dána především přirozenou rovnováhou mezi oxidem uhličitým, uhličitany a ionty vápníků a hořčíku.
Vodní zdroje v Brdech obecně jsou málo mineralizované a chudé na vápník i uhličitany a jsou tedy přirozené kyselé již při malém obsahu oxidu uhličitého. Stejné je to i u našich pěti zdrojů v Dominikálních Pasekách.
Legislativní předpisy (zejména vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na kvalitu pitné vody a rozsah a četnost její kontroly, ve znění pozdějších předpisů), předepisuje požadované rozmezí pH pitné vody na 6,5-9,5, s tím, že u přirozeně kyselých vod je vyhovující i hodnota v rozmezí 6,0-6,5. Výše uvedené limitní hodnoty pitná voda dodávaná v naší obci v naprosté většině případů splňuje.
Ani přechodně mírně nižší hodnoty nepředstavují žádné zdravotní riziko. Celá řada potravin a nápojů má pH ještě mnohem nižší (např. sycené nápoje jako sodovka či pivo mají pH cca 4,5 apod.) a pH v žaludku je ještě kyselejší (1,5-3,5 pH).
Důvodem pro stanovení výše uvedených limitů pH v dodávané pitné vodě není proto zdravotní aspekt, ale technické hledisko pro omezení agresivity vody. Proto je ve výše uvedené vyhlášce k definici limitu ukazatele připojena poznámka, že voda nesmí působit agresivně vůči materiálům rozvodného systému, včetně domovních instalací. Vzhledem k tomu, že prakticky celá rozvodná vodovodní sít je v obci z plastových potrubí, je riziko agresivního působení vody minimální. Poškozována korozí mohou být stará kovová potrubí a armatury, zejména ty nekvalitní, proto je vhodné např. vyměnit staré kovové přípojky a domovní rozvody za plastové.
V každém případě v praxi nejsou nijak výjimečné vodovody, kde je hodnota pH ještě nižší. Státní zdravotní ústav uvádí, že ve veřejném vodovodu v ČR je nejnižší hodnota pH 4,5 (údaj z roku 2023). Této hodnotě se zdaleka nepřibližujeme.
Jak vyplývá z výše uvedeného, hodnotu pH nelze posuzovat odděleně od ostatních parametrů a vlastností pitné vody. Důležitou vlastností pitné vody je její tvrdost. Tvrdá voda obsahuje vysoké množství minerálů, které při naopak vysokém pH vody způsobují vytváření vodního kamene v potrubí, kotlech, pračkách, varných konvicích a dalších spotřebičích. To může vést k jejich poškození nebo snížení účinnosti. Dále tvrdá voda ovlivňuje chuť nápojů a jídel, a také snižuje účinnost mýdel a detergentů.
Naše pitná voda má proto v tomto smyslu mírnou výhodu, že se jedná o měkkou vodu, kdy usazeniny vodního kamene vznikají v menší míře nebo vůbec, a tím se prodlužuje životnost a účinnost zařízení. Dále stačí používat menší množství mýdel a pracích prostředků. Měkká voda je také šetrnější k pokožce a vlasům, což ocení zejména lidé s citlivou pokožkou.
Přesto obec plánuje opatření pro zvýšení pH dodávané vody, a to umístění odkyselovací hmoty (drcený vápenec, mramor), která pomáhá pH zvýšit, do akumulačních nádrží. Nelze však do nádrže nasypat jakýkoli materiál. Použitý materiál musí splňovat kvalitativní požadavky právních předpisů pro použití při úpravě vody. Druh a množství tohoto materiálu je třeba správně zvolit a průběžně doplňovat, aby byl efekt trvalý. Navíc tento materiál zabírá v nádrži nezanedbatelný objem, o který se zmenší akumulační prostor a s ním i zásoba vody. Protože se materiál postupně rozpouští, je třeba jeho umístění vhodně zvolit, aby nedocházelo po zmenšení zrn k jeho pronikání do potrubí a jeho ucpávání.
V současnosti připravujeme nákup většího množství tohoto materiálu. Díky nákupu ve větším množství ušetříme peníze za materiál i za dopravu. Nejprve ale musíme připravit vhodný prostor pro jeho uložení (materiál nesmí být vystaven dešti) a nachystat se na jeho aplikaci na zdrojích. Při ní dojde ke krátkodobému zakalení vody ve vodovodu. O termínu budeme předem informovat.
Samozřejmě je možné vodu více upravovat, ale pro pět zdrojů je to velice nákladné a může to mít vliv na chuť a další vlastnosti vody. Proto používáme pouze nezbytnou dezinfekci, a to v co nejmenším množství. Zatím je dávkována mechanicky, ale po osazení chytrých vodoměrů nainstalujeme přesnější dávkování, tak aby ve vodě bylo co nejnižší množství chloru. Odběry potvrzují, že máme ve vodě zcela zanedbatelné zbytkové množství dezinfekce a současně je voda v naprosté většině případů hygienicky nezávadná.
* zdroj P. Pitter, Hydrochemie, VŠCHT Praha. 4. Vydání 2009